Blog Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılabilir?

Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılabilir? Mevsim Geçişlerinde Cildimizi Nasıl Koruruz?

Cilt Bakımı Evde Nasıl Yapılabilir? Mevsim Geçişlerinde Cildimizi Nasıl Koruruz?

Mevsim geçişleri sırasında değişen hava koşullarından cildimizin etkilenmemesi için hepimizin bazı önlemler alması gerekiyor. Hava koşullarındaki sert değişimler sırasında kendi cildimizi kendimiz koruyabilir miyiz? Estetik ve güzelliğin adresi Dr. Samira – Dr. Estetiks Sağlık ve Güzellik Merkezi sizler için derledi.

Bakımlı olmak günümüzde herkesin özen gösterdiği bir konu. Her şeyden önce kabul etmemiz gerekir ki en güzel makyajımız cildimizin ta kendisidir. Ve özellikle mevsim geçişlerinde cildimize iyi bakmamız gerekir.

Mevsim geçişlerinde cildimiz ister istemez hava koşullarındaki değişimlerden etkilenir. Bu etkilerden korunmak için bazı önlemler almamız gerekir.

Mevsim Geçişlerinden Cildimiz Nasıl Etkilenir? Nasıl Korunur?

Hava şartlarının hızlı ve sert biçimde değiştiği dönemlerde cildimizdeki gözenekler sıkılaşma eğilimine girerler. Yağ bezeleri tarafından salgılanan “sebum” salgısında kayda değer bir artış gözlemlenir. Hava sıcaklığı değiştiği için bedenimiz kendi ısısını koruyabilmek adına kan dolaşımını yavaşlatmaya başlar. Kan dolaşımının yavaşlaması sonucunda da cildimiz yeterince beslenememesi durumuyla karşılaşırız. Yeterli biçimde beslenemeyen ciltlerde hızla matlaşma ve solgunlaşma gözlenir.

Böyle zamanlarda doğru cilt bakım teknikleri uygulayarak cildimize kaybettiği canlılık ve parlaklığı kazandırmamız mümkündür. İlk olarak cildimizin üzerini kapatan ölü hücrelerden kurtulmamız gerekir. Cildimizi temizlemek hem ölü hücrelerden arınmamızı sağlar hem de bakteri oluşumunu önler. Eğer cildimizi kirlerden ve ölü hücre kalıntılarından arındırmazsak cilt üzerine ne sürersek sürelim bir sonuç almamız mümkün değildir. Bu yüzden cildinizin tipine en uygun olan köpük, temizleme jeli gibi ürünlerden faydalanarak ihtiyacınız olan arındırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kullandığınız Cilt Bakım Ürünleri Cildinizin Tipine Uygun Olmalı

Her cildin ve cilt tipinin ihtiyaçları birbirlerinden farklıdır. Örneğin kuru cilt tipine sahipseniz mevsim geçiş dönemlerinde en çok ihtiyaç duyacağınız şey nem olacaktır. Kuru ciltler nemsiz kaldıkları taktirde hızla kurur, pullanır ve ciltteki çizgiler daha görünür olur. Kuru ciltler bu dönemlerde günlük nemlendiriciler ve onarıcı gece kremlerinden faydalanabilirler. Eğer cildiniz yağlı ise maskeler ve nemlendirici kremler sizin uzak durmanız gerekenler listesinde. Bunun yerine su bazlı ürünlerden faydalanarak cildinizin PH dengesini koruyabilirsiniz. Eğer karma cilt tipine sahipseniz sizler için tasarlanan kremlerle cildinizi koruyabilirsiniz. Cildinizin daha sağlıklı görünebilmesi için vitamin takviyelerine başvurabilirsiniz. Bu noktada kan dolaşımınızı arttıracak olan protein ve demir içerikli besinler, cildinize kaybettiği parlaklığı geri kazandıracaktır. Balık, fındık, ceviz ve badem gibi besinler cildinizin genç görünmesine katkı sağlar. A vitamini bakımından zengin besinler de cildinizde oluşan veya oluşabilecek deformasyonlara karşı cildinizi yenileyecektir. Bunun dışında günde ortalama olarak bir buçuk litre su tüketmek de cildinize parlaklık kazandıracak unsurlardan biridir. Sağlıklı beslenmek, düzenli biçimde uyku uyumak ve spor yapmak da mevsim geçişi gibi dönüm noktalarında cildimizi korumamıza yardımcı etkenler arasındadır.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Cildinizi temizleyin.
  • Cildinizi ölü hücrelerden ve kirlerden arındırın.
  • Cildinizi kremlerle nemlendirin.
  • Cildinizi zararlı dış etkenlerden korumaya özen gösterin.
  • Cilt tipinize ve ihtiyaçlarına göre bakım yapmaya özen gösterin.
  • Maskelerle cilt bakımınızı destekleyin.

Evde Cilt Temizliği

Cilt bakımı yapmaya çalışırken ilk olarak cildinizin bakıma hazır ve uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Cilt bakımınızın öncesinde cildinizi temizlemeniz gerekir. Müthiş bir mineral kaynağı olan ve herkesin kolayca ulaşabileceği bir madde olan maden suyu ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Maden suyu ile yüzünüzü yıkayarak veya bir pamuğa döküp cildinizi temizlemek cildinizi yeniden canlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Cilt Bakımında Dr. Samira!

Cilt Bakımı, Botoks, Jawline, Yüz ve Cilt PRP, Yüz ve Saç Mezoterapisi gibi güzellik ve estetiğe dair her alanda Türkiye’nin başarılı ve güvenilir adresi Dr. Samira hizmetinizde. Siz de güzelliğiniz zamana meydan okusun istiyorsanız Dr. Samira ve Dr. Estetiks Sağlık ve Güzellik Merkezi ile tanışmakta geç kalmayın!

En doğru cilt bakımı uygulamaları için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin!

Sosyal Medyada Paylaş
Sağlık ve Güzellik Merkezi Randevu Al